Dengeli Beslen Böbreklerden Olma

Diyaliz gören ve böbrek nakli yapılan hastalar, sağlıklı beslenmeyle hayat konforunu artırabilir. Ayrıca böbrek kaybını yavaşlatmak mümkün. Bunun için diyet çok önemli. 

İnsan böbrekleri hayati bir görevi yerine getiren etkileyici bir tasarıma sahip. Bu ikiz organların ciddi bir süre yetersizlik göstermesi veya iflası yaşamı tehdit edebilir. Böbrek hastalıklarının tedavisinde ilacın ve diyetin büyük önemi var. Böbrek yetmezliği uzun ve maalesef ilerleyici bir süreç. Durdurulması mümkün değildir, iyileştirilmesi de… Ancak böbreğin işlevini kaybetme süreci uzatılabilir. Böylece hastanın diyalize ihtiyaç duyacağı zamanın gelmesi uzar. Sadece diyaliz değil, transplantasyon da gerekebilir. Ancak bu süreci uzatmak için yalnızca ilaçlar değil, diyet de çok önemli.

DENGELEYECİ ROLÜ VAR 

Medicana Çamlıca Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan, “Yediğimiz özellikle protein yapısındaki gıdaların sindirilmesi sonucu üre ve kreatinin gibi vücuda zararlı maddeler ortaya çıkar. Bu zararlı maddelerin vücudumuzdan atılması ve temizlenmesinde böbreklerin çok önemli işlevleri var. Böbreklerimiz bu görevi dışında vücudumuza gerekli olan bazı minerallerin, suyun, şeker ve proteinlerin dengede kalmasını sağlar. Salgıladığı hormonlarla metabolizmamız üzerinde dengeleyici rolü var” diye konuştu.

İHTİYACI ARTIRIYOR 

Bu aşamada hastanın önünde 2 tedavi seçeneği bulunduğunu belirten Dr. Gürkan, “Hasta ya diyaliz (periton veya hemodiyaliz) olacak ya da daha iyi bir alternatif olan böbrek naklini seçecek. Son dönem böbrek yetmezliği dediğimiz bu aşamaya gelen hastada hastalık artık tüm vücudu etkiler. Bu nedenle hasta beslenme tarzına da dikkat etmek zorunda. Diyalize giren hastalarda protein ihtiyacı artıyor. Bunun en önemli nedeni diyaliz sırasında, özellikle periton diyalizinde, protein yapımında yer alan maddelerin kaybedilmesi” şeklinde konuştu.

1500 ML SIVI ALINMALI 

Diyaliz hastaları için en sık rastlanılan diğer bir sorun da alınan sıvının miktarı ile ilgili. Diyalizde geçen süre ilerledikçe pek çok hastanın idrarı tamamen kesilir. İçilen su ve diğer alınan sıvılar vücutta birikir. 1-2 gün içinde kilonuzun artması ve vücudunuzda şişliklerin ortaya çıkması alınan sıvı miktarının çok fazla olduğunu gösterir. Genel olarak yemekler de dahil bir günde 1000 – 1500 ml civarında sıvı alınmalı.

AŞIRI KİLO ZARAR

Alınacak protein miktarına dikkat etmek gerektiğini söyleyen Gürkan, “Gerekenden fazla protein kullanımının da oluşturacağı atık maddelerden dolayı zarar oluşturabilir Zayıf olmak kadar aşırı kilolu olmak da diyaliz hastaları için sakıncalı” diye konuştu.

TUZ KISITLAMASINA GİDİN 

Böbrek hastalarının dikkat etmesi gereken bir diğer durum ise tuz (sodyum) ve potasyum. Böbrek yetmezliğinde sodyum ve potasyum yeterli miktarda atılamayacağı için vücutta birikir ve bu durum suyun da birikmesine yol açar. Bu nedenle tuz kısıtlaması gereklidir. Günlük tuz alımı 1-2 gr dolaylarında olmalıdır.