Kadavra Nakil

Aslında kadavra kelimesi kulağa hoş gelmiyor. O nedenle “beyin ölümü sonrası bağışlanan organ ile yapılan nakil” demeyi daha çok tercih ediyorum. Her ne kadar organ nakli deyince akla beyin ölümü sonrası bağışlanan organ nakli olsa da ülkemizde maalesef bu türden organ nakli sayısı çok yetersiz. Organ bulamadıkları için her yıl ülkemizde 5 – 7 bin insanımız ölmektedir. Batı ülkelerinde yapılan böbrek nakillerinin %70’i beyin ölümü sonrası bağışlanan organlardan yapılmaktayken, ülkemizde bu oran maalesef yıllara göre değişmekle birlikte %20-30 arasında değişmektedir.

Aile bağlarının kuvvetli olduğu ülkemizde, sevdikleri insanların yaşam şartlarını gören yakınları, yakınları için gönülden organ bağışına başvurmaktadırlar. Her ne kadar tek böbrekle kalmanın verici için hiçbir sakıncası olmamaktaysa da, bu işlem gerek psikolojik gerekse de fizyolojik olarak büyük bir fedakarlık gerektirmektedir. Verici ameliyatı da, vericiye hiçbir zararımız olmaması ilkesine bağlı olarak, biz cerrahlar için de oldukça stresli bir ameliyattır. Halbuki beyin ölümü gelişen insanlarda, onlara çok saygılı davranmamıza, çok özenli ameliyat yapmamıza karşın bir zarar vermemiz söz konusu değildir. Zaten toprak altında çürüyecek organları çıkartmak ve onlarla en az 5 kişiye yeniden hayat vermek canlı vericili ameliyatlardan çok daha az streslidir.

Ülkemizde yılda yaklaşık 3binin biraz üzerinde böbrek nakli ameliyatı yapılmaktadır. Organ bulamadıkları için ölen insanları (2016 yılında bekleme listesindeki 2bin hasta kaybedilmiştir) düşündükçe organ bağışının önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Canlı vericili organ nakli bence ülkemizde yeteri kadar yapılmaktadır. Bunun için gerekli her türlü yenilik ve modifikasyon uygulanmaktadır. Laparoskopik (kapalı) yöntemle böbrek çıkartmak, çapraz böbrek nakilleri bunlardan bazıları. Ülkemizde bu yöntemleri ilk uygulayan bir organ nakli cerrahı olarak gururluyum.

Hastanemizde çok ciddi bir yoğun bakım servisi ile beyin ölümüne ve organ bağışına çok duyarlı ve deneyimli yoğun bakım hocaları çalışmaktadır. Yoğun bakım servisimizden çıkan beyin ölümü tanısı almış kişilerin aileriyle konuşan organ nakli koordinatörümüzün organ bağışı için olur alma oranı da oldukça yüksektir. Bu avantajlardan kadavra listemizde bekleyen hastalarımızda yarar görmektedir.