Kanseri Kan Testi İle Yakalamaya Bir Adım Daha Yaklaşıldı

Kanser hastalığı ne kadar erken teşhis edilirse etkili tedavilerin uygulanması mümkün oluyor ve hastanın kurtulma şansı da bir o kadar yükseliyor. Yakında yeni bir kan testi ile hasta henüz hastalığın belirtilerini  göstermeden kanseri tespit etmek mümkün olacak.

Johns Hopkins Sidney Kimmel Kanser Merkezi’ndeki araştırmacılar bu yönde çok büyük bir adım attılar ve en yaygın sekiz kanser türünü hastada daha belirtiler görülmeden önce tespit edebilen bir kan testi geliştirdiler.

Science dergisinde de yayınlanan araştırma erken teşhis konusuna hala kesin bir çözüm değil belki, ancak  kanda kanser tespiti için maliyeti 500$ seviyelerinde olabilecek  güvenilir ve doğru bir test geliştirme yönünde önemli bir adım.  Önceki denemeler başarısız iken, CancerSEEK adı verilen bu deneysel test 1. evre kanserli hastalarda yüzde 40 başarılı sonuçlar verdi. Her ne kadar bu sonuçlar kesin olmasa da asemptomatik hastalarda kanser teşhisinde çok önemli ve hayat kurtarıcı bir adım olduğu düşünülüyor.

Test akciğer, göğüs, kolon, pankreas, karaciğer, mide, yumurtalık ve yemek borusu olmak üzere sekiz kanser türünü tespit etmeyi hedefliyor. Bu sekiz kanseri türü görülme sıklıklarına göre ve hali hazırda birçoğunun herhangi bir tarama testi olmadığı için seçilmiş.

Araştırma ekibi sekiz kanser türünden birine sahip 1005 hastanın kanını örnekledi; grupta 1. evre kanser hastalarının %40’ı belirlenirken grubun %70’inde ise hastalığın bulgularına rastlandı. Test henüz kesin bir teşhis aracı olmaktan çok uzak, ekip testin potansiyeli hakkında iyimser, ancak etkili ve güvenilir bir kanser testi olması için daha çok çalışılması gerektiğini biliyorlar. Örneğin testte sadece bir kaç tane yanlış pozitif sonuç görülürken yanlış negatif sonuçların daha çok görülme potansiyeli var. Test ayrıca tümörün vücuttaki yeri konusunda ipucu verebiliyor ancak bu da her zaman doğru bilgi olmayabiliyor.

Johns Hopkins araştırma ekibinin bundan sonraki çalışmaları testin semptomatik olmayan hastalarda doğru çalışmasını sağlamak olacak; yanlış pozitif ve negatif sonuç sıklığı  oranlarının önemli ölçüde düşürülmesi gerekiyor.

Eğer bu test istenen seviyede iyileştirilebilirse alanında büyük bir gelişme olacaktır; hastanın kendini hasta dahi hissetmeden kanserin saptaması, tedavi seçeneklerini iyileştirerek sayısız hayat kurtarabilir.