Sağlıklı yaşam için düzenli egzersiz

Güçlü kaslara sahip olmak, kronik hastalık riskini azaltmaya, kilo kontrolünü sağlamaya, uyku kalitesine ve stres yönetimine destek oluyor, bilişsel kapasite ve hafızayı geliştiriyor. 

Egzersiz

Dünya Sağlık Örgütü, haftada 150 dakika yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi orta şiddetli, dayanıklılık egzersizlerinin yapılmasını buna ek olarak kasların sağlıklı gelişimi için büyük kas gruplarını (bacaklar, kollar, karın, kalça, sırt, omuz ve göğüs) çalıştıracak kuvvet egzersizlerinin haftada 2-3 gün sıklıkla uygulanmasını öneriyor. 

Beslenme

Karbonhidrat, protein ve yağları, yeterli ve dengeli içeren bir beslenme düzeni, sağlıklı bir kas yapısının olmazsa olmazıdır. Daha fazla protein tüketildiğinde kasların artacağı yaygın inanılan ancak herkes için geçerli olmayan bir bilgi. Profesyonel sporcuların protein gereksinimi, düzenli egzersiz yapan bireylerden yüksektir. Bireyin uzun süre, günlük ihtiyacının çok üzerinde, yüksek protein içeren bir beslenme programı uygulaması, üre, kreatinin, ürik asit gibi protein yıkım ürünlerinin ve dolayısıyla böbrek yükünün artmasına yol açabilir. Ayrıca ihtiyaçtan fazla tüketilen protein yağ doku olarak da depolanır. Kas gelişimi için en az proteinler kadar önemli olan bir diğer besin öğesi de karbonhidratlardır. Egzersiz süresince, kastaki glikojen depoları kullanılmaktadır.